Pasivaikščiokite per Kandy plaučius, Udawattekele | Spausdintas leidimas

Pasivaikščiokite per Kandy plaučius, Udawattekele |  Spausdintas leidimas

Udumbara Udugama

Peržiūrėjo):

„Kai pirmieji salos gyventojai indoarijai pakilo į žemesnes aukštumų kalvas ir užklydo į vešlius, gerai laistytus slėnius ir pradėjo ten kurtis gyvenvietėmis, Udawattekale tapo atspirties tašku, iš kur iškilo senovinis Senkadagala kaimas. Asgiri Upata valstijose. (Nihal Karunaratne, Udawattekale – Uždraustasis Kandio karalių miškas).

Mokiniai piešia freską

Prieš šimtmečius Udawattekele buvo tankus tūkstančių hektarų atogrąžų miškas, kuriame klajojo drambliai, briedžiai ir leopardai. Pirmoji žmonių gyvenvietė Senkadagaloje buvo įkurta valdant Gajabahu iš Anuradhapuros, kuris valdė 114–136 m.

Karalius Wickremabahu įkūrė savo karalystę 1371 m. ir pavadino ją Senkadagalapura Brahmano Senkandos, gyvenusio Udawattekele uolos oloje, atminimui. Vėliau visi Kandyje valdę karaliai, kaip pradėta vadinti Senkadagala, mišką laikė rūmų dalimi ir išsaugojo jį kaipTahansi Kale – visuomenei draudžiamas miškas. Jis taip pat buvo žinomas kaip Uda Wasala Watte (sodas virš karališkųjų rūmų) ir buvo išskirtinis karališkosios šeimos pramogų sodas. Karalienės maudėsi tvenkinyje, kuriame legenda pasakoja, kad palaidotas auksinis puodas, pripildytas karaliaus Kirthi Sri Rajasinha lobiais. Be to, tai auksinė sembuwa (vazonėlis) matomas plūduriuojantis paviršiuje kartą per metus. Kita legenda pasakoja, kad tunelis jungia tvenkinį su Kandy ežeru.

Didžiosios Britanijos laikais gubernatorius Hortonas nutiesė pirmąjį taką per mišką, pavadinęs jį ledi Horton pasivaikščiojimu. Šalia tvenkinio yra įsimylėjėlių takas ir daugelis kitų takų, kurių Lady Gordon’s Drive yra populiarus tarp paukščių stebėtojų. Pagrindinius kelius per mišką nutiesė gubernatorius seras Edwardas Barnesas kariniais ir komerciniais tikslais.

Vėliau patys britai suprato Udawattekele vertę ir 1856 m. paskelbė jį rezervuotu mišku. 1885 m. Miškų įstatymas tapo įstatymu, o 1887 m. buvo įkurtas Miškų departamentas, tačiau prireikė dar penkerių metų, kol Udawattekele buvo paskelbta miško rezervatu.

Udavatekele; tvenkinys ir lapuoti takai

Šiandien Udawattekele yra ramybės ir vienatvės uostas, vos dešimties minučių pėsčiomis nuo Šri Dalada Maligawa. Miškas palaiko labai užteršto miesto ekologinę pusiausvyrą, suteikdamas jam labai reikalingą deguonį sparčiai didėjančiam gyventojų skaičiui. Nedideli vandens srautai iš miško baseino teka į Kandy ežerą ir Lewella, Katugastota ir aplinkinių miesto vietovių žaliavinius laukus.

1976 m. buvo suformuotas Kandžio vyriausybės agento vadovaujamas komitetas Udawattekele plėtrai ir susitarė dėl milžiniškos užduoties aptverti mišką. Dr. Nihalas Karunaratne, aktyvus komiteto narys, pasiūlė šramadaną šeštadienio rytais iš eilės. Mokiniai padėjo pastatyti tvoros stulpus su tūkstančiu mokyklos kursantų, sodinusių kordijų augalus Aruppola-Lewella miško atkarpos ribose. Kai kurie kaliniai taip pat padėjo išvalyti dumblą Udavatakele ežere.

Kai neseniai lankėsi „Sunday Times“, Avanti Sri Nissanka-Karunaratne su grupe jaunuolių dažė Tapowana šventyklos betoninę parapeto sieną prie įėjimo į Udawattekele miško rezervatą. Dabartinis vienuolis Ven. Tapowané Sangwara Thera davė leidimą nudažyti sieną su sąlyga, kad ji susilies su aplinka. Avanti, „Rotary Club Kandy“ jaunimo tarnybos direktorius (2019–2022 m.), pasiūlė, kad tai būtų bendras projektas su visais „Interact“ ir „Rotaract“ klubais.

Avanti Sri Nissanka-Karunaratne

„Pasirinkau spalvas, kurios derėtų su mišku“, – sako Avanti ir priduria, kad į darbą ateis stebėti elniai ir beždžionėlės. Dabar baigta didžiulė 64 x 20 freska yra 20 mokyklų Interact klubų ir dviejų Kandy Rotary klubo Rotaract klubų mokinių darbas.

Miškų departamento prieglobsčio pareigūnas pasakoja, kad šiuo metu Udawattekele miško rezervatas yra 257 arai. Miškas yra tarpinio klimato zonoje, kurioje yra tiek drėgnų, tiek sausų zonų rūšių. Jis sako, kad jame yra apie 400 augalų rūšių, įskaitant žoleles, paparčius ir orchidėjas.

Čia užregistruota 15 skirtingų žinduolių, per 80 paukščių rūšių, 32 drugių rūšys ir kelios roplių bei varliagyvių atmainos. Matyti lojantys elniai, šernai, dėmėtieji elniai, kiaulytė, Hambewa – skraidanti voverė, Kaballewa (pangolinas), vandens monitorius, voverės, driežai, civetinės katės ir daug kitų. Medžių viršūnėse dažnai lankosi didelės beždžionių būrys.

Udawattekelėje randami du ermitažai – vokiečių šventykla ir Senanayake Aramaya. Garsiausias uolų urvas yra Senkanda Brahmino urvas, į kurį dar visai neseniai buvo lengva patekti. Tačiau kai šis rašytojas apsilankė, jis buvo uždengtas dėl žemės nuošliaužos ir vis dar nepašalintas.

Taip pat yra žygių kalnagūbris, kylantis į 550 metrų, aukščiausią miško tašką, dar vadinamą kodifikuotas (vėliavos taškas), kur seniau karaliai iškeldavo nacionalinę vėliavą.

Kitą kartą apsilankę Kandyje mėgaukitės pasivaikščiojimu po Udawattakelę – neįkainojamą paveldą, kuris turėtų būti išsaugotas ateities kartoms.

Ieškote idealaus partnerio? Raskite savo sielos draugą Hitad.lk, mėgstamiausiame Šri Lankos santuokos pasiūlymų puslapyje. Naudodami Hitad.lk santuokos skelbimus turite prieigą prie tūkstančių skelbimų iš potencialių piršlių, kurie ieško tokio paties kaip jūs.

Leave a Comment

Your email address will not be published.