Ekspertas, ką žinome apie JK plintantį Omicron XE variantą

Ekspertas, ką žinome apie JK plintantį Omicron XE variantą

COVID pandemijai progresuojant, ne kartą matėme naujų viruso variantų atsiradimą. Susirūpinimą keliantys variantai, tokie kaip delta ir omikronas, yra SARS-CoV-2 (viruso, sukeliančio COVID-19) versijos, kurios įgijo mutacijų. Šios mutacijos gali suteikti SARS-CoV-2 genetinį pranašumą – taigi, pavyzdžiui, delta yra susijusi su rimtesne liga nei pradinė Wuhan padermė, o omikronas yra labiau užkrečiamas.

Dabar matome rekombinantinius variantus, tokius kaip omicron XE. Tai nėra virusai, kurie turi keletą mutacijų. Vietoj to, tai yra virusai, kuriuose yra genetinės medžiagos iš kelių variantų derinys, sukuriantis naują SARS-CoV-2 viruso versiją.

Iki šiol JK buvo nustatyti mažiausiai 1 179 omicron XE atvejai (tai buvo naujausiame JK sveikatos apsaugos agentūros atnaujinime, paskelbtame balandžio 8 d.). Dauguma šių atvejų buvo Anglijos pietuose ir rytuose. Taip pat buvo pranešta apie keletą atvejų kitur pasaulyje, tikriausiai dėl tarptautinių kelionių.

Taigi, kaip turėtume nerimauti dėl omicron XE? Nors dar daug apie tai nežinome, tai, ko nežinome, nereiškia, kad yra rimto susirūpinimo priežastis. Pažiūrėkime.

Šiek tiek apie rekombinantinius variantus

Kai virusai dauginasi, jie kartais daro klaidas savo genetiniame kode, dėl kurios atsiranda atskirų mutacijų. Dažnai šios mutacijos nesukelia jokių viruso struktūros pokyčių, vadinamų „tyliomis mutacijomis“. Tačiau kai kurios mutacijos gali suteikti pranašumų. Pavyzdžiui, smailių baltymų (SARS-CoV-2 dalis, atsakinga už mūsų ląstelių užkrėtimą) mutacijos gali padaryti virusą labiau užkrečiamą nei ankstesni variantai. Mes matėme pasikartojančias mutacijas spygliuočių baltymuose, gaminančiuose susirūpinimą keliančius variantus.

Rekombinacija yra skirtingas procesas, kai du skirtingi variantai užkrečia tą pačią ląstelę tame pačiame asmenyje tuo pačiu metu. Iš ten jie gali sujungti savo genetinę medžiagą, todėl virusas turi genų derinį iš abiejų užkrečiančių „tėvų“ virusų. Tada šis rekombinantinis variantas gali išplisti tarp kitų žmonių – kaip buvo su omicron XE.

Rekombinacija įvyksta, kai du skirtingi variantai užkrečia tą pačią ląstelę tuo pačiu metu. Grace C. Roberts , Pateiktas autorius

Tiesą sakant, PANGOLIN (SARS-CoV-2 linijos stebėjimas, kurį vykdo COVID-19 genetikos JK konsorciumas) visame pasaulyje nustatė daugybę rekombinantinių variantų. Bent trys iš jų – XD, XE ir XF – buvo aptikti JK.

Kai kurie rekombinantai, tokie kaip XD ir XF, yra delta varianto deriniai su omikroninėmis linijomis. Galbūt girdėjote apie šiuos hibridus, kurie buvo pavadinti „deltakronu“. Tačiau XE yra dviejų omikroninių padermių derinys: BA.1 ir BA.2.

Kodėl derinami skirtingi variantai?

Genetinė virusų rekombinacija nėra naujas reiškinys. Tai reguliariai pasireiškia su tokiais virusais kaip gripas ir ŽIV. Iš tiesų, viena iš siūlomų originalaus Wuhan SARS-CoV-2 viruso ištakų yra šikšnosparnių rekombinacija.

Žvelgiant iš evoliucijos perspektyvos, rekombinacija suteikia virusams pranašumą, nes leidžia greičiau ir reikšmingiau pakeisti virusą, palyginti su lėtesniu mutacijų gavimo procesu dėl replikacijos klaidų. Rekombinantinių virusų elgesys gali pasikeisti, pavyzdžiui, padidėjęs užkrečiamumas, išsisukti nuo esamo imuniteto virusui arba atsparumas vaistams. Tačiau, panašiai kaip klaidomis pagrįstos mutacijos, kai kurie rekombinantiniai virusai neturi akivaizdžių skirtumų nuo jų pirminių virusų.

Žinome, kad omicron XE turi didžiąją dalį savo genetinės informacijos, įskaitant smaigalio baltymą, iš omicron subvarianto BA.2, kuris šiuo metu yra JK vyraujantis variantas. Todėl tikėtina, kad omicron XE savybės (tokios kaip užkrečiamumas, ligos sunkumas ir vakcinos veiksmingumas) yra panašios į BA.2. Tačiau protinga, kad mokslininkai toliau stebi ir tiria omicron XE, nes tai genetiškai atskirtas nuo jo tėvų virusas.

Pirminiai duomenys apie omicron XE variantą rodo, kad augimo tempas (ty naujų infekcijų dalis populiacijoje) yra šiek tiek didesnis nei omicron BA.2. Tačiau, kadangi šiuo metu yra tik nedidelis XE infekcijų skaičius, mūsų turimi duomenys apie tai yra riboti ir kol kas sunku padaryti tvirtas išvadas.

Raminame, kad žinome, kad BA.2 nėra sunkesnis už BA.1 ir kad omikroniniai variantai apskritai paprastai sukelia ne tokią sunkią ligą nei ankstesni SARS-CoV-2 variantai. Tačiau jie yra labai užkrečiami.

Atnaujintų vakcinų poreikis tampa vis aktualesnis, nes visos dabartinės vakcinos yra pagrįstos originalia Wuhan paderme. Duomenys parodė, kad kuo daugiau pakitimų pasikeičia vėlesniuose variantuose, tuo mažiau veiksmingos mūsų dabartinės vakcinos užkerta kelią infekcijai. Beje, vakcinos vis dar labai veiksmingos užkertant kelią sunkioms ligoms ar mirčiai nuo COVID.

Žinoma, mums reikia daugiau tyrimų, kad suprastume šios naujos omicron XE padermės ypatybes. Tačiau šiuo metu atrodo, kad jis labai panašus į dabartines cirkuliuojančias SARS-CoV-2 padermes. Kaip gerai žinome, tai nėra pirmasis viruso variantas ir mažai tikėtina, kad jis bus paskutinis.

Grace C Roberts, virusologijos mokslo bendradarbė, Lidso universitetas

Šis straipsnis iš naujo paskelbtas iš The Conversation pagal Creative Commons licenciją. Skaitykite originalų straipsnį.

Pokalbis

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.